8 kasulikku linki norra keele õppimisel

Kuidas internet norra keele õppimisel enda kasuks tööle panna? Tutvustan mõnda lehekülge ja rakendust, millest võib norra keele õppimisel abi olla. Jagan ka oma kogemusi nende kasutamisel.
Kasulikud lingid norra keele õppimisel:

  • Norra-eesti-norra sõnastik
    Kui sõnastikku kasutama hakkad, vali kõigepealt keelesuund. Kui soovid norrakeelse sõna eestikeelset vastet teada, peaks Norra lipuke paremal üleval servas olema esimene. Kui lippudel klikid, vahetavad need kohad.
  • Norra keele seletav sõnastik
    See sõnastik on küll norrakeelne, kuid ei tasu karta selle kasutamist, kui sa veel norra keelt nii hästi ei oska, et seletustest aru saada. Ka algajad saavad sõnastikku kasutada näiteks selleks, et leida sõnade algvorm. Otsingusse võib sõna kirjutada igas vormis, misjärel kuvatakse sõna algvorm. Ka on sellest sõnastikust abi, kui sul on vaja näiteks teada, kuidas panna sõna mitmusesse. Klikkides sõna järel oleval lingil (vt juuresolevat pilti) avaneb tabel sõna vormidega. Sellest sõnastikust leiab pea kõik sõnad, mis norra keeles olemas, muuhulgas ka palju liitsõnu. Kui näiteks oled ise moodustanud mõne liitsõna ja tahad kontrollida, on see ka tegelikult olemas, siis on see hea koht, kust järele vaadata. Sellel lehel on koos nii bokmåli kui nynorski sõnastikud, nii et kui sa pole kindel, kumma kirjakeele versiooniga tegemist, otsi mõlemast. Vihjeks: kui oled algaja keeleõppija, õpid suure tõenäosusega bokmåli.
  • NRK uudisteportaal
    Tee endal harjumuseks, et uudiseid lugedes avad alati ka norrakeelse portaali. Kui oled algaja, võid esialgu vaid pealkirju vaadata ja neist tuttavaid sõnu otsida. Ja peagi märkad, et loedki juba norrakeelseid artikleid!

  • NRK saadete järelvaatamine
    Kirjutan peagi lähemalt sellest, milliseid saateid siit vaadata soovitan. Vihjeid põnevate saadete kohta jagan igapäevaselt ka Norra Keele Keskuse Facebooki lehel. Kõik NRK saated pole küll Eesti pinnal järelvaadatavad, paljud aga õnneks on. Norra keele õppimisel on saadete vaatamine eriti oluline just seetõttu, et Norras räägitakse palju erinevaid dialekte, seda ka telesaadetes. Seega on norrakeelsete saadete vaatamine hea võimalus harjutada dialektidest arusaamist. Saateid saab vaadata kas norrakeelsete subtiitritega või ilma. Seega võid teha näiteks nii, et vaatad saatelõigu esmalt ära koos subtiitritega ning seejärel ilma, proovides sõnu eristada. Ole valmis selleks, et osa subtiitreid on norra teises kirjakeele versioonis, nynorskis, aga ka sellest arusaamise harjutamine tuleb igal juhul kasuks. Kujunda harjumus, et eestikeelsete saadete asemel vaatad õhtul norrakeelseid, ning ka süütunne teleka ees ajaraiskamisest on hulga väiksem! 
  • NRK raadio
    Hakka Norra raadiot kuulama juba esimesest hetkest peale, kui sul tekib mõte, et võiksid norra keelt õppida. Ka siis, kui sa veel ühestki sõnast aru ei saa, aitab raadio kuulamine kaasa hääldusele ja intonatsioonile. Lae endale telefoni NRK rakendus ja kuula raadiot näiteks jalutades, trenni tehes või autoga sõites. Nii saad aega efektiivselt õppimiseks ära kasutada! Milliseid raadiojaamu kuulata? Algajatel on kõige lihtsam jälgida NRK P3 kanalit, kuna seal on rohkem muusikat ja vähem tõsistel teemadel arutelusid. Edasijõudnutel soovitan kuulata ka NRK P1 kanalit, kus on rohkem jutusaateid. Kui kuulan raadiot taustaks, valin tavaliselt P3, kui on võimalik rohkem juttu süveneda, valin P1 kanali.
  • Õpikute "På vei", "Stein på stein" ja "Her på berget" interaktiivsed harjutused
    Erinevaid interaktiivsete harjutuste ja e-õppe lehekülgi on veel mitmeid ning plaanin neist peagi kirjutada ka eraldi blogipostituse. Seetõttu käesolevas postituses väga põhjalikult neil ei peatu. Ise olen õpilastega kõige rohkem kasutanud kolme ülalmainitud lehte, kuna olen aastaid õpetanud just nende õpikute järgi, mille lisamaterjaliks need harjutused on. Interaktiivseid harjutusi olen õppijatel kodus iseseisvalt lahendada palunud pärast peatüki läbimist teema kordamiseks. Need pole ehk harjutused, mille abil saaks iseseisvalt nullist keelt õppida, aga klassiruumis õpitule täienduseks sobivad hästi. Milliseid e-kursuseid või harjutuste lehekülgi olete teie norra keele õppimisel kasutanud? Andke soovitusi!

  • Blogg.no
    Blog.no lehele on koondatud suur osa norrakeelsetest blogidest. Need on teemade järgi kategoriseeritud, nii et saad valida just need teemad, mis sulle enim huvi pakuvad. Ehk õnnestub sul blogide kommentaariumites ka oma kirjutamisoskust praktiseerida? Tähelepanelik tasuks muidugi olla selles osas, et blogides ei pruugi alati olla grammatiliselt kõige korrektsem keel, aga ka slängist arusaamine on osa keeleoskusest!
  • Norra ilmateade YR.no
    See on ilmselt eestlaste seas enimvaadatud Norra lehekülg. YR.no näitab ka Eesti ilma üsna täpselt, nii et soovitan selle lehe rakendus endale telefoni laadida. Norra keele õppijad, valige ülevalt paremast nurgast lehe keeleks norra keel, nii saavad ka ilmaga seotud sõnad märkamatult selgeks!

Milliseid lehekülgi ja rakendusi oled sina norra keele õppimisel kasutanud? Kirjuta kommentaaridesse oma nõuandeid teistele õppijatele.


Vahvat norra keele õppimist!


Liis Uiboupin
norra keele õpetaja
Norra Keele Keskus
https://www.facebook.com/norrakeel/
Kui said sellest artiklist häid mõtteid, jaga blogipostitust ka teistega:
Eelmine
9 nõuannet keeleõppeks aastal 2018
Järgmine
10 värsket norra ilukirjanduse tõlget eesti keelde

Sellel postitusel on 5 vastust

Meie kursusejuhendaja soovitas lugeda uudiseid klartale.no lehelt. Seal on lihtsas keeles tähtsamad uudised välja toodud. Saad proovida ka oma oskusi testi tehes, test kord nädalas ja vastused antakse järgmisel nädalal. Test on nädala jooksul loetud uudistest.
Triinu
18. jaanuar 2018
Vaatasin aktiivsel õppeperioodil norra lastefilme ilna tõlketa ja olen ka raadiot kasutanud. Lastefilmide puul Lihtsam keelekasutus ja sõnu eristada ja muidugi on norrakate lastefilmid nii armsalt naiivsed. :)
Mari
19. jaanuar 2018
Triinu, suur aitäh kasuliku viite eest!
Liis
19. jaanuar 2018
Jah, lastefilmid sobivad algajatele hästi, kuigi eks laste hääldusest võib mõnikord isegi keerulisem olla aru saada. Samas pole teemad nii keerukad kui täiskasvanutele mõeldud saadetes. Kahjuks pole enamik Norra lastesaateid ja -filme Eesti pinnal norrakeelsetena vaadatavad, aga Norras on selleks rohkem võimalusi.
Liis
19. jaanuar 2018
Tänasest on veebis kättesaadav ka uus norra keele seletav sõnastik: https://www.naob.no/
Liis
24. jaanuar 2018
Email again: