Sügisesed kuulamissoovitused: 7 podcasti norra keelest, ajaloost ja kultuurist

Olen siia kokku kogunud kuulamissoovitused neile norra keele ja kultuuri huvilistele, kellel keelest baasteadmised juba olemas. Erinevaid raadiosaateid ja podcaste on sedavõrd palju, et sageli on raske nende seast valikut teha. Alljärgnevat ülevaadet koostades lähtusin põhimõttest, et nende kuulamine annaks uusi teadmisi norra keele, kultuuri, ajaloo ja ka laiemalt ühiskonna kohta. Samast põhimõttest lähtudes annan aeg-ajalt neid saateid kuulata ka oma tublidele õppijatele, kelle kustumatu huvi mind omakorda innustab uusi põnevaid asju välja otsima. Tusen takk til dere!
1. Språktalk
Millist keelt kasutame netis suheldes? Aga lastega rääkides? Või siis, kui vihastame? Mis vahe on sõnadel "pisse" ja "tisse"? Kirjanik ja keeleteadlane Helene Uri ning ajakirjanik Kristin Storrusten vestlevad vabas vormis ning humoorikas võtmes erinevatel keelega seotud teemadel. Tegemist on tavainimestele mõeldud podcastiga, mille kuulamine ei eelda kindlasti filoloogi haridust. Pigem lähtutaksegi põhimõttest, et keel on midagi, mis puudutab meid kõiki ning millest rääkimine võib olla lõbus.  


2. Språkteigen
Millist paljude arvates sobimatut sõna kasutas Norra peaminister hiljuti parlamendi ees kõneldes? Kust tuleb väljend "kapist välja tulema"? Mis vahe on erinevatel hommikumantli kohta kasutatavatel sõnadel? Tegemist on samuti keelesaatega, mis aga eelnimetatust mõnevõrra akadeemilisem. Samas ei tähenda see sugugi, et saade oleks igav. Tunni jooksul võetakse jutuks mitmeid aktuaalseid keelega seotud teemasid, räägitakse erinevate ekspertidega ning vastatakse kuulajate küsimustele näiteks mõne väljendi päritolu ja tagamaade kohta.


3. Gamle greier
Kes oli Darwinile evolutsiooni idee andnud norrakas? Mis amet oli öömees (nattmann) ning miks selle ameti pidajatega keegi suhelda ei julgenud? Milline on norrate seos orjakaubandusega USA-sse? Norra Rahvusraamatukogu töötajad on arhiividest välja otsinud põnevaid lugusid ning jutustavad killukesi Norra ajaloost just üksikisikute elukäikude kaudu. Sageli on podcastidele lisaks olemas ka samateemaline artikkel, nii et kellel suulistest tekstist arusaamine veel väga lihtsalt ei lähe, neil soovitangi kõigepealt kirjalik tekst läbi lugeda ja seejärel podcasti kuulata. 
4. Kongerekka
Mille järgi sai endale nime Harald Kaunisjuus (Harald Hårfagre)? Milline oli Olav Tryggvasoni orjapõli Eestis? Miks sai pühakuks Püha Olav (Olav den Hellige), kelle järgi on nime saanud ka Talllinna Oleviste kirik? Humoorikas ajaloo-podcastis võetakse ükshaaval ette kõik Norra viikingikuningad ning jutustatakse nii müüte kui fakte nende elust. Teksti rikastavad nii mahlakas släng kui dialekt, nii et keeleõppijatele võib tekstist arusaamine kohati olla paras väljakutse. Aga proovida tasub kindlasti, sest kuiva ajalootekstiga tegemist pole!


5. Norgeshistorie
Kuidas edastati viikingiajal ohuteateid ühest Norra otsast teise? Milliseid filme tsensureeriti 20. saj. Norras? Värskes saates liigutakse läbi Norra ajaloo viikingiajast tänapäevani, keskmes info edastamine ning võimude tsensureerimispüüded. Soovitaksin kuulata eeskätt neil, kel Norra ajaloost põhiteadmised juba olemas ning soov uusi huvitavaid fakte teada saada ning ajaloosündmuste tausta paremini mõista. 


6. P3 Dokumentar
Kes seisab tegelikult Greta Thunbergi taga? Kas "Free Willy" filmist tuntud vaal Keiko on ka tegelikult Norra rannikule maetud? Seni rääkimata lood Norrast. Noortele suunatud uuriva ajakirjanduse reportaažid avavad Norra ühiskonna eri tahke ning sageli ka elu pahupoolt, andes sõna neile, kes üldjuhul varjatult tegutsevad. Keeleliselt teeb jälgimise keerukamaks taustamüra ning sageli ka slängi kasutus, kuid eks sellestki arusaamise harjutamine tuleb kasuks. Arusaamisele aitavad kaasa ka rohke pildimaterjaliga artiklid, mis podcastidega kaasas käivad.


7. Drivkraft
Mis jõud paneb tegutsema ulmekirjanik Siri Petterseni või ajakirjanik Fredrik Skavlani? Pingevabas õhkkonnas vestleb saatejuht Vegard Larsen kõige erinevama valdkondade tipptegijatega elust meie sees ja meie ümber. Rahulik kuulamine pimedaks sügisõhtuks, mil aega veidi rohkem süveneda.
Kui soovid igapäevaselt kursis olla Norras toimuvaga ning norra kultuurisündmustega, jälgi Norra Keele Keskuse FB lehte: https://www.facebook.com/norrakeel/


Kommentaaridesse võid julgelt lisada ka enda kuulamissoovitusi!

Kos deg!
Liis Uiboupin
Norra Keele Keskuse norra keele õpetaja


Jaga artiklit sotsiaalmeedias:
Eelmine
Vaatamissoovitusi norra keele huvilistele
Järgmine
Korras nagu Norras? 13 põhjamaist paradoksi

Sellel postitusel on 25 vastust

NOGqgFXlzcdZsE
KLblnsPNS
30. august 2021
xHkGEiuncSW
DPHenhKAQj
30. august 2021
yrBupOQzNItjoZgb
sDtLZVFxEUmOXQBo
6. september 2021
TUBjJdWGSMRDa
pBCWFvDNj
6. september 2021
RwltjvQAfheGXW
YrzBFtMxs
21. oktoober 2021
nOcjEGvN
sEdpeBYkCWnqNw
21. oktoober 2021
CkcYJPMD
UWADGnNZ
30. oktoober 2021
kjFwqZNRGbL
yuRYHNwB
8. detsember 2021
DzMICohBuw
gQWPnrHbcS
8. detsember 2021
SQqLRbHPJGB
eZdjSaVCXcMmWluh
16. detsember 2021
wQeXaEodZgz
FTuJavCUeSzwLgPs
16. detsember 2021
TjNxaqmchVHD
TvMVoHsCaq
3. veebruar 2022
hYcwkepEfN
acujNvdAZpqGlQM
3. veebruar 2022
acHZIusAkKU
TYxaJfyQ
11. veebruar 2022
bQRKOoLNMT
OJdhagCw
11. veebruar 2022
HoCAyIJw
NmyvqUiBxTwht
17. märts 2022
ebZMPVsrYFlWm
QPIOhskBdT
17. märts 2022
bvOfNXEs
JUcOIhvxSdBZ
23. märts 2022
cJTZQzFhIpLrU
BXPmkGqToE
23. märts 2022
DhTWvxVeR
WsAuqMwYbQacTU
30. märts 2022
hJruKtMFsCZeHq
vsUCBEAn
30. märts 2022
buCVktYnGyZgX
drHFDyExN
28. mai 2022
aEnmCGBHOA
iNmCHfqjS
28. mai 2022
qKAajEyGWmcFhxJ
DBxETVmlWQitj
17. juuni 2022
hgjpZtWLCdXQvqV
fuGVamAcEYn
17. juuni 2022
Email again: