9 nõuannet keeleõppeks aastal 2018

Oma kogemustele norra keele õpetaja ja õppijana tuginedes olen kirja pannud nõuanded, kuidas lõimida keeleõpet argipäeva ning kasutada infoajastu võimalusi. Ja teha seda kõike selliselt, et keeleõpe oleks põnev hobi, mitte tüütu kohustus.

Nõuanded keeleõppeks:

1) Kuula, vaata, loe - kasuta meedia pakutavaid võimalusi

NRK, YLE, BBC, YouTube
Uuri välja, milliste kanalite kaudu saad vaadata õpitavas keeles saateid, kuulata uudiseid ja lugeda ajalehti. Vali sellised saated, mille sisu sind huvitab. Nii pole see tüütu kohustus, vaid meeldiv ajaviide. Kui oled algaja, otsi võimalusi vaadata saateid koos subtiitritega. Raadio kuulamist võid alustada juba siis, kui tead õpitavas keeles vaid mõnda üksikut sõna. Ka siis, kui sa jutust alguses aru ei saa, on raadio kuulamisest rohkem kasu, kui arvata oskad. Muuhulgas aitab see parandada sinu intonatsiooni ja hääldust. Ja kui ühel päeval avastada, et saad kõigest aru, on see tõeliselt hea tunne! Paljud raadiosaated  on ka internetist järelkuulatavad. Lae endale telefoni soovitud raadio rakendus ja uuri, kas saad telefoni bluetoothi kaudu näiteks auto kõlaritega ühendada. Mulle aga näiteks meeldib NRK kaudu norrakeelset raadiot kuulata jalutades ja trenni tehes. 


Coursera, TED, edX, Open2Study, YouTube

2) Õpi keeles, mida õpid

Kui oled edasijõudnud keeleõppija, otsi võimalusi, kuidas õpitavas keeles teamisi omandada. Enamlevinud keelte puhul on hea võimalus vaadata koolitusvideosid keskkondades nagu Coursera, edX  ja TED, aga kindlasti leiad internetiavarustest õppimisvõimalusi ka väiksemates keeltes. Mõtle läbi, millised teemad sind huvitavad ja millises valdkonnas soovid teadmisi omandada. E-kursuste vaatamine aitab omandada ka erialakeelseid termineid. Aga ettevaatust - sellisel viisil õppimisest võib sõltuvusse sattuda! Minuga nimelt nii juhtus ja mõne aasta eest beebiga kodune olles leidsin end vaatamas näiteks geenitehnoloogia ja turunduse, toitumise ja ajaloo, psühholoogia ja pedagoogika loenguid. Muide ka õppimise teemal on Coursera keskkonnas tasuta kättesaadav üks väga põnev UC San Diego ülikooli kursus: "Learning How to Learn".

3) Lipikud, lipikud lipikud

Kõik, kes minu juures norra keelt õppinud, on kordi ja kordi kuulnud küsimust "Kas sa lipikud tegid?". Lipikumeetodist kirjutan varsti ka eraldi blogipostituse, kust saad huvi korral lähemalt lugeda, kuidas nende abil sõnu õppida. Lühidalt kirjeldatuna käib see nii: kirjuta uued sõnad väikestele lipikutele selliselt, et ühel pool on võõrkeelne, teisel pool emakeelne sõna või fraas. Seejärel õpi sõnu, sega pakk ja kontrolli, kas sõnad jäid meelde.

4) Õpi iga päev vähemalt üks uus sõna

Võta endale eesmärgiks, et õpid iga päev vähemalt ühe uue sõna lisaks tunni raames õpitavatele ning loo endale selle jaoks süsteem. Näiteks kirjuta võõrkeelset ajaleheartiklit lugedes või saadet vaadates välja ning tõlgi ära esimene uus sõna, mis ette juhtub. Seejärel kirjuta see märkmepaberile ja riputa näiteks arvutiekraanile, kui arvutiga töötad, või külmkapile, kui köögis süüa teed. Või siis pane arvuti screensaveriks, peaasi, et see oleks sul pidevalt silme ees. Õhtul enne magama minekut korda sõna veel üle ning riputa silt eelmiste päevade siltide juurde näiteks kuskile töölaua juurde. Kui nädala sildid on koos, kirjuta need paksemast paberist lipikutele, lisa teisele küljele tõlge ning korda veelkord üle. Kui oled süsteemi ühe sõnaga toimima saanud, võid sõnade arvu järk-järgult tõsta, aga sellega on nagu trenniga - koormust tuleks tõsta tasapisi, mitte alustada kohe mitme sõnaga, sest siis võib juhtuda, et jätad asja katki.

Sõnad võid märkmepaberi asemel kirjutada ka tahvlile. Norra Keele Keskuses on meil kasutusel tahvel, kuhu kirjutame norra kõnekäändusid:5) Loe ilukirjandust

Kui oled edasijõudnud keeleõppija, uuri, kust saaksid laenutada õpitavas keeles raamatuid. Küsi ka õpetajalt või kaasõppijatelt soovitusi, mida alustuseks lugeda. Mulle ütlevad norra keele õppijad sageli, et nad tahaksid lugeda lasteraamatuid, sest seal on vähem teksti ja lihtsam keel. See ei pruugi aga igaühele sobida, kuna kui sisu pole köitev, kaob huvi kiiresti. Samuti ei pruugi ka lasteraamatute sõnavara olla päris see, mida sul vaja oleks. Kui oled algtaseme juba saavutanud, võiksid valida näiteks mõne noorteromaani. Samas võib rohke slängi kasutamine lugemise just keerulisemaks teha, nii et ole valimisel tähelepanelik. Ilukirjanduse lugemisel ära muretse selle pärast, et igast sõnast aru ei saa. Kui proovid kõiki sõnu sõnaraamatust üles otsida, muutub lugemine koormavaks. Soovitan üles otsida vaid sõnad, mille tähendust mõistmata jääb teksti mõte segaseks. Suure osa uute sõnade tähendus on aga kontekstist aimatav ning kui need tekstis korduvad, saavad need sulle ka tõlkimata selgeks.

6) Proovi e-kursuseid

Klassiruumis õppimisele täienduseks ning õpitu kinnistamiseks sobivad hästi erinevad e-kursused. Nende suur valik võib esialgu silme eest kirjuks võtta, aga küsi õpetajalt ja sõpradelt soovitusi või uuri internetifoorumitest, millist programmi kasutada. Kuna enamike programmidega saab õppida mitmeid keeli, eksisteerib alati oht, et kursuses on vead ning see on pealiskaudne. Seega ei tohiks seal leiduvat infot kunagi täielikult usaldada ning kui tekib kahtlus, et leidsid vea, küsi õpetajalt järgi. Plaanin ka ise lähiajal süstemaatiliselt erinevate e-kursustega tutvuda ning sellest blogipostituse kirjutada. Seniks aga kirjutage kommentaaridesse oma kogemusi keeleõppe e-kursuste kasutamisel.

7) Kasuta keelt igal võimalusel

Mõtle läbi, millised on sinu võimalused keele praktiseerimiseks ning kasuta neid. Kui satud kokku mõne inimesega, kes räägib sinu õpitavat keelt emakeelena, suhtle temaga ja ära karda teha vigu! Järjest rohkem levib ka tandemõpe, kus kaks erineva emakeelega inimest suhtlevad pool aega ühe ja pool aega teise emakeeles. Mõtle ka, kus saaksid õpitavas keeles kirjutada, olgu selleks siis mõni internetifoorum või e-kirjasõber.

8) Tegele keelega iga päev vähemalt 10 minutit

Õppijad kurdavad sageli, et neil pole aega kodus keeleõppega tegelemiseks. Iga päev aga ei peagi kõikidel ülalkirjeldatud meetoditel õppima. Vali endale sobivaimad ning leia see aeg, et iga päev kasvõi 10 minutit keelega tegeleda. Mitmed meetodid, nagu näiteks raadio kuulamine, ei vajagi lisaaega. Sõnade õppimisel toimib paremini, kui õpid kuuel päeval 10 minutit, mitte ühel päeval tunni ja ülejäänud päevadel sõnu ei korda. Kui käid keelekursustel, ära jäta sõnade õppimist tunnieelsele päevale, vaid tee pärast tundi lipikud valmis ning korda sõnu iga päev. Pista need taskusse ning korda üle näiteks bussiga sõites või autos pereliikmeid oodates.

9) Pea päevikut keele kasutamise kohta

Ülalkirjeldatud ideed tunduvad head, ent vajad lisamotivaatorit, et neid pidevalt kasutada? Pane iga päev kirja, mitu minutit millega tegelesid. Võid need märkida näiteks eraldi kalendrisse või, miks mitte, spordirakendusse. Mõnda õppijat motiveerib see, kui ta saab tehtut jagada kaasõppijatega. Jagamine on kasulik ka seetõttu, et siis saad teistelt ideid, milliseid meetodeid õppimiseks kasutada, milliseid raamatuid lugeda või saateid vaadata.
 
Milliseid meetodeid sina oled keele õppimisel kasutanud? Kirjuta kommentaaridesse, millised meetodid sulle kõige paremini sobinud on. Järjekindlust uute keelte omandamisel!

Liis Uiboupin
norra keele õpetaja
Norra Keele Keskus


Kui said sellest artiklist häid mõtteid, jaga blogipostitust ka teistega:
Järgmine
8 kasulikku linki norra keele õppimisel

Sellel postitusel on 3 vastust

Norra keele õppimine on olnud minu suur unistus. Sõnaraamatud ostsin minu aastat tagasi. Keeleõppeni jõudsin eelmisel sügisel. Paraku jäi see ajapuudusel ja vahemaa tõttu enam kui poolikuks. Tulevast sügisest jätkan sama, armsa õpetaja juures. Nüüd on ka norrakeelset ilukirjandust koduriiuligi olemas.

Siinsetest nõuannetest on väga suur abi. Tänan!
Monika Kreilis
11. jaanuar 2018
Rõõm kuulda, et minu nõuannetest oli abi! Anna teada, kui saan norra keele õppimisel abiks olla :)
Liis
19. jaanuar 2018
Sain infot palju ja hakkan neid kasutama. Sooviksin veel suhelda kirja teel mõne norrakaga igapäevaselt et rohkem õppida saaks. Plaan on sügisest sinna minna :)
Silvi
15. august 2019
Email again: