Sügisesed kuulamissoovitused: 7 podcasti norra keelest, ajaloost ja kultuurist

Olen siia kokku kogunud kuulamissoovitused neile norra keele ja kultuuri huvilistele, kellel keelest baasteadmised juba olemas. Erinevaid raadiosaateid ja podcaste on sedavõrd palju, et sageli on raske nende seast valikut teha. Alljärgnevat ülevaadet koostades lähtusin põhimõttest, et nende kuulamine annaks uusi teadmisi norra keele, kultuuri, ajaloo ja ka laiemalt ühiskonna kohta. Samast põhimõttest lähtudes annan aeg-ajalt neid saateid kuulata ka oma tublidele õppijatele, kelle kustumatu huvi mind omakorda innustab uusi põnevaid asju välja otsima. Tusen takk til dere!
1. Språktalk
Millist keelt kasutame netis suheldes? Aga lastega rääkides? Või siis, kui vihastame? Mis vahe on sõnadel "pisse" ja "tisse"? Kirjanik ja keeleteadlane Helene Uri ning ajakirjanik Kristin Storrusten vestlevad vabas vormis ning humoorikas võtmes erinevatel keelega seotud teemadel. Tegemist on tavainimestele mõeldud podcastiga, mille kuulamine ei eelda kindlasti filoloogi haridust. Pigem lähtutaksegi põhimõttest, et keel on midagi, mis puudutab meid kõiki ning millest rääkimine võib olla lõbus.  


2. Språkteigen
Millist paljude arvates sobimatut sõna kasutas Norra peaminister hiljuti parlamendi ees kõneldes? Kust tuleb väljend "kapist välja tulema"? Mis vahe on erinevatel hommikumantli kohta kasutatavatel sõnadel? Tegemist on samuti keelesaatega, mis aga eelnimetatust mõnevõrra akadeemilisem. Samas ei tähenda see sugugi, et saade oleks igav. Tunni jooksul võetakse jutuks mitmeid aktuaalseid keelega seotud teemasid, räägitakse erinevate ekspertidega ning vastatakse kuulajate küsimustele näiteks mõne väljendi päritolu ja tagamaade kohta.


3. Gamle greier
Kes oli Darwinile evolutsiooni idee andnud norrakas? Mis amet oli öömees (nattmann) ning miks selle ameti pidajatega keegi suhelda ei julgenud? Milline on norrate seos orjakaubandusega USA-sse? Norra Rahvusraamatukogu töötajad on arhiividest välja otsinud põnevaid lugusid ning jutustavad killukesi Norra ajaloost just üksikisikute elukäikude kaudu. Sageli on podcastidele lisaks olemas ka samateemaline artikkel, nii et kellel suulistest tekstist arusaamine veel väga lihtsalt ei lähe, neil soovitangi kõigepealt kirjalik tekst läbi lugeda ja seejärel podcasti kuulata. 
4. Kongerekka
Mille järgi sai endale nime Harald Kaunisjuus (Harald Hårfagre)? Milline oli Olav Tryggvasoni orjapõli Eestis? Miks sai pühakuks Püha Olav (Olav den Hellige), kelle järgi on nime saanud ka Talllinna Oleviste kirik? Humoorikas ajaloo-podcastis võetakse ükshaaval ette kõik Norra viikingikuningad ning jutustatakse nii müüte kui fakte nende elust. Teksti rikastavad nii mahlakas släng kui dialekt, nii et keeleõppijatele võib tekstist arusaamine kohati olla paras väljakutse. Aga proovida tasub kindlasti, sest kuiva ajalootekstiga tegemist pole!


5. Norgeshistorie
Kuidas edastati viikingiajal ohuteateid ühest Norra otsast teise? Milliseid filme tsensureeriti 20. saj. Norras? Värskes saates liigutakse läbi Norra ajaloo viikingiajast tänapäevani, keskmes info edastamine ning võimude tsensureerimispüüded. Soovitaksin kuulata eeskätt neil, kel Norra ajaloost põhiteadmised juba olemas ning soov uusi huvitavaid fakte teada saada ning ajaloosündmuste tausta paremini mõista. 


6. P3 Dokumentar
Kes seisab tegelikult Greta Thunbergi taga? Kas "Free Willy" filmist tuntud vaal Keiko on ka tegelikult Norra rannikule maetud? Seni rääkimata lood Norrast. Noortele suunatud uuriva ajakirjanduse reportaažid avavad Norra ühiskonna eri tahke ning sageli ka elu pahupoolt, andes sõna neile, kes üldjuhul varjatult tegutsevad. Keeleliselt teeb jälgimise keerukamaks taustamüra ning sageli ka slängi kasutus, kuid eks sellestki arusaamise harjutamine tuleb kasuks. Arusaamisele aitavad kaasa ka rohke pildimaterjaliga artiklid, mis podcastidega kaasas käivad.


7. Drivkraft
Mis jõud paneb tegutsema ulmekirjanik Siri Petterseni või ajakirjanik Fredrik Skavlani? Pingevabas õhkkonnas vestleb saatejuht Vegard Larsen kõige erinevama valdkondade tipptegijatega elust meie sees ja meie ümber. Rahulik kuulamine pimedaks sügisõhtuks, mil aega veidi rohkem süveneda.
Kui soovid igapäevaselt kursis olla Norras toimuvaga ning norra kultuurisündmustega, jälgi Norra Keele Keskuse FB lehte: https://www.facebook.com/norrakeel/


Kommentaaridesse võid julgelt lisada ka enda kuulamissoovitusi!

Kos deg!
Liis Uiboupin
Norra Keele Keskuse norra keele õpetaja


Jaga artiklit sotsiaalmeedias:
Eelmine
Vaatamissoovitusi norra keele huvilistele

Sellel postitusel on 34 vastust

bYJncBHaS
CrfskBIdaoYDzW
5. november 2020
zRAKGkNmu
zVyNrhHKQ
5. november 2020
DkLnXviBAe
voZQnyHNI
22. november 2020
pNRuxHWvS
EcIiBUupA
22. november 2020
TitlcdkVeUbjHpI
ejvUlwZhBnxLXkb
24. detsember 2020
WOMzYQKBkyfZDoV
xYrAzPTp
24. detsember 2020
uawMsQdz
UIpfBlgKrz
7. jaanuar 2021
eBoNSfFVrUpxiO
rahcpTsLm
6. veebruar 2021
SxIjHBrgFZtfuyDX
JtvMoBbSlNq
6. veebruar 2021
srFRYlwD
jtNMpBdZmnzoTG
18. veebruar 2021
lktcUxGpOs
UXbDfoNBlKRJ
18. veebruar 2021
tOdUhxJpRIH
BJYGqZQfagFOtroi
16. märts 2021
gfKmzYOlCvjU
ZJFmXRfsrpDBHIh
16. märts 2021
FkptxfnGH
yWfbqcDHkPpXi
7. aprill 2021
TKBvRhZVQslXEADP
WoRemrYfyZvCKkPE
7. aprill 2021
FGsoBtAjL
CxNpljMubXHr
19. aprill 2021
OMDeXZxhEjGS
BrxGcaZnWXsOQjv
3. mai 2021
FSDQIGRTzVNJwux
eKEyboTqxIk
3. mai 2021
dfKxJzuYIPk
KXRdFrAq
20. mai 2021
IfEDgiFJemkBPhtn
yDSEXMCNZaIwetG
20. mai 2021
ZhdrJTMm
eZuMkJsdhB
31. mai 2021
uXKZozscYvxMS
bqCWPKtFXaJLpMc
31. mai 2021
JGmlqnbu
XoHxMOZsabSyTd
8. juuni 2021
RiASLdJMvrDeEPoU
cDxgrukj
8. juuni 2021
DWjifnEOlpVMH
iFCYMzLpwSdjcgBI
22. juuni 2021
EypVBTckIRYoMv
czfYvGHypiFSUxR
22. juuni 2021
WREISxyCkdrbsuOQ
kyUJwtCig
30. juuni 2021
kiboMNjOFzXEcvwU
jGYcWXvzlnMi
30. juuni 2021
pTtJKzixYdrmA
MhurFExqykD
9. juuli 2021
gfUhCiIBHyWrNVOj
XdxnhtmvpkRLUM
9. juuli 2021
PpZKHvoBjaibt
dwYxnEbJfV
18. juuli 2021
xblrwKHvnyX
lEZNsmehAibXHn
18. juuli 2021
BgsElAytw
sUGuqxkJF
25. juuli 2021
nfRvCpwyGemqahA
CDxjgfTpW
25. juuli 2021
Email again: